- Pamiętaj o odwołaniu terminu wizyty, jeżeli nie możesz przyjść - bardzo dziękujemy za współpracę!
- W dniu zgłoszenia do oddania krwi/płytek/osocza wypij min.1-1,5l płynów i zjedz niskotłuszczowy posiłek!
- Zmiany w systemie rezerwacji! [kliknij]
Ośrodek Dawców Szpiku
Często zadawane pytania
Czy dostanę potwierdzenie, że zostałem wpisany do bazy dawców szpiku?
Tak, każdy zgłaszający się jako potencjalny dawca otrzyma potwierdzenie wpisania do bazy dawców. Ze względu na skomplikowane badania i czas trwania formalności przy wpisywaniu do bazy światowej (BMDW), czas od oddania próbki do potwierdzenia wpisu do bazy może wynieść nawet pół roku.
Jeśli nie otrzymałem potwierdzenia, czy oznacza to, że moja krew się nie nadaje?
Nie, każdy kandydat na dawcę, który pozytywnie przeszedł badanie lekarskie i oddał próbki krwi do badań zostanie wpisany do bazy dawców szpiku. Jeśli potwierdzenie wpisu nie zostanie przysłane w ciągu pół roku, prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy z naszym Ośrodkiem Dawców Szpiku.
Czy każdy może zostać dawcą szpiku?
Każdy pełnoletni, zdrowy tj. nie obciążony chorobami genetycznymi, dziedzicznymi i przewlekłymi człowiek, może zostać dawcą szpiku. Preferowani są ludzie młodzi - najlepiej między 18 a 30 rokiem życia, gdyż od momentu zamieszczenia potencjalnego dawcy w rejestrze do chwili oddania szpiku może upłynąć długi okres: 5, 10, czy nawet 15 lat. Decyzja o zostaniu honorowym dawcą musi być w pełni świadoma i przemyślana, bo jest podjęta na wiele lat. Zdrowie, młodość i wola niesienia pomocy - to czynniki niezbędne, aby zostać potencjalnym dawcą szpiku.
Czy pobranie szpiku boli?
Pobranie komórek krwiotwórczych metodą aferezy jest praktycznie bezbolesne – poza momentem, w którym do żyły wkłuwana jest igła (tak jak podczas zwykłego pobrania krwi), dawca nie odczuwa żadnych dolegliwości.
Podczas pobierania szpiku z talerza kości biodrowej dawca jest znieczulony ogólnie i również nie odczuwa bólu. Po zabiegu przez kilka dni miejsce pobrania może być nieco bolesne – nasilenie i charakter bólu można porównać do porządnego siniaka.
Czy będę wiedział, komu oddam szpik?
W momencie oddawania szpiku nie jest to możliwe. Oddawanie szpiku ma charakter honorowy i anonimowy – to znaczy, że nie dawca nie może otrzymać za to wynagrodzenia, ani poznać biorcy.
Po pobraniu komórek krwiotwórczych w różnych krajach te kwestie regulowane są w różny sposób. W niektórych krajach informowanie dawcy o stanie zdrowia biorcy i kontakty z biorcą są niedozwolone (np. Finlandia). W innych kontakt taki jest możliwy po upływie kilku lat od procedury pobrania, pod warunkiem, że również biorca wyrazi taką chęć.
W Polsce kontakt z biorcą w chwili obecnej nie jest możliwy.
Dlaczego podczas rejestracji muszę podać numer telefonu komórkowego?
Gdy w Ośrodku Dawców Szpiku odbieramy zgłoszenie, że poszukiwany jest dawca dla osoby chorej, staramy się jak najszybciej skontaktować z dawcą, którego odnaleźliśmy w naszej bazie. Obecnie telefon komórkowy jest najszybszym sposobem dotarcia do dawcy, poinformowania go o możliwości oddania szpiku i zaproszenia na dalsze badania. W sytuacji ciężkiej choroby czas ma istotne znaczenie.
Kiedy dawca może być poproszony o oddanie szpiku?
Dawca umieszczony w rejestrze zostaje zaproszony do oddania szpiku wówczas, gdy jego antygeny HLA są identyczne z antygenami biorcy - chorego. Może zdarzyć się również sytuacja, że potencjalny dawca w ciągu swojego życia nigdy nie zostanie poproszony o oddanie szpiku, bo jego kombinacje antygenów nie będą zgodne z poszukiwanymi.
Jak zgłaszać zmiany danych kontaktowych?
Prosimy o informowanie o zmianie danych kontaktowych mailowo na adres ods@rckik.poznan.pl lub telefonicznie pod numerem 61 886 33 36. W celu weryfikacji zgłoszenia i identyfikacji dawcy konieczne jest podanie imienia i nazwiska wraz z numerem Pesel.
Czy moja decyzja o zostaniu dawcą szpiku może być odwołana?
Każdy z potencjalnych dawców ma prawo w każdej chwili wycofać swoją zgodę i poprosić o usunięcie danych z bazy dawców szpiku. O decyzji takiej prosimy zawiadamiać listownie lub mailowo (ods@rckik.poznan.pl ) podając imię, nazwisko, adres i numer Pesel.
Czy kandydat na dawcę ponosi koszty badań?
Kandydat na dawcę nie ponosi żadnych kosztów. Jeśli Ośrodek Dawców Szpiku wzywa na badania, pokrywane są również koszty podróży i zakwaterowania (o ile jest ono konieczne).
Czym jest rejestr dawców?
Rejestr potencjalnych dawców szpiku zawiera dane osobowe wraz z wynikami badań genetycznych potencjalnych dawców. Zasoby polskich rejestrów znajdują się w światowej bazie komputerowej Bone Marrow Donors Worldwide - BMDW w Holandii.
Kto decyduje o tym, czy pobierane są komórki z krwi lub szpiku?
Warunkuje to rodzaj choroby biorcy. Sposób pobrania jest zawsze ustalany z dawcą, który ma realny wpływ na tę decyzję.