Aktualności

Światowy Dzień Krwiodawcy 2017

12.06.2017 swiatowy 2.jpg
W dniu dzisiejszym obchodzony jest Światowy Dzień Krwiodawcy. 14 czerwca jest dniem urodzin Karla Landsteinera, który w 1901r. wyróżnił grupy krwi  (A,B oraz 0, którą on sam początkowo oznaczał jako C), za co otrzymał nagrodę Nobla w 1930r. W 1937r. wraz z Alexandrem Wienerem odkrył czynnik Rh.
 
Tegoroczny Światowy Dzień Krwiodawcy poświęcony jest oddawaniu krwi w sytuacjach wyjątkowych: wypadkach, klęskach, katastrofach, jak również konfliktach zbrojnych.
 
W sytuacjach wyjątkowych bardzo częstą reakcją większości osób jest pytanie „Co mogę zrobić? Jak mogę pomóc?” Dlatego też hasłem Światowego Dnia Krwiodawcy w 2017r. jest pytanie:
 
What can you do?” (Co możesz zrobić?) z odpowiedzią:
Give blood. Give now. Give often.” (Oddaj krew. Oddaj teraz. Oddawaj często.)
 
Więcej informacji na stronie Światowej Organizacji Zdrowia.
 
W galerii prezentujemy plakaty promujące  wydarzenie w różnych częściach świata.
 
 
 
Z okazji Światowego Dnia Kriwiodawcy  Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu pragnie złożyć Wszystkim Krwiodawcom wyrazy podziękowania za zaangażowanie, trud i wysiłek włożony w szerzenie idei honorowego dawstwa krwi.
Szlachetny dar dzielenia się częścią siebie z potrzebującymi zasługuje na wyrazy najwyższego uznania – dzięki niemu mogliśmy uratować niejedno życie.
 
     Dyrektor i pracownicy  Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu

Galeria zdjęć

Partnerzy