- Zmiany w systemie rezerwacji! [kliknij]
- Pamiętaj o odwołaniu terminu wizyty, jeżeli nie możesz przyjść - bardzo dziękujemy za współpracę!
- W dniu zgłoszenia do oddania krwi/płytek/osocza wypij min.1-1,5l płynów i zjedz niskotłuszczowy posiłek!
Oddawanie krwi
- Zostań dawcą
- Gdzie można oddać krew i jej składniki
- Metody
- Droga dawcy
- Krew i jej rola w organizmie człowieka
- Uprawnienia
- Kalkulator donacji
- Leki dla krwiodawców
- Mity i pytania
- Zmieniająca się sytuacja epidemiologiczna
- Karta grupy krwi
- Program lojalnościowy
- Parking dla krwiodawców
- Internetowa rezerwacja wizyty
Uprawnienia
UPRAWNIENIA KRWIODAWCÓW
Dawcy, który chociaż raz oddał honorowo krew, przysługuje tytuł Honorowy Dawca Krwi.
Takiej osobie, oprócz tytułu i legitymacji Honorowy Dawca Krwi (wydawanej przez odpowiednią jednostkę publicznej służby krwi), przysługuje również:
- ekwiwalent kaloryczny w wysokości 4500 kcal, zwykle w formie czekolad lub innych produktów żywnościowych,
- zwrot utraconego zarobku na zasadach wynikających z przepisów prawa pracy,
- zwrot kosztów przejazdu z miejsca zamieszkania do nabliższej jednostki publicznej służby krwi (wyłącznie środkami komunikacji zbiorowej: PKP, PKS, itp.)
- zwolnienie z pracy lub zajęć lekcyjnych w dniu, w którym oddaje krew (*na czas pandemii przysługują 2 dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy: w dniu oddania i kolejnym)
- legitymacja Honorowego Dawcy Krwi - zgodnie z Obwieszczeniem MZ z 19.06.2019 wydawana wyłącznie w wersji plastikowej, legitymacje papierowe były wydawane do wyczerpania zapasów. Każda osoba, która chce otrzymać taka legitymację, zgłasza ten fakt w momencie rejestracji; legitymacja zostanie przygotowana i przesłana poczta na adres korespondencyjny.
Ważne! Dział Dawców informuje że w przypadku nie zakwalifikowania dawcy do oddania krwi, dzień wolny w tym dniu nie przysługuje. W takim przypadku będzie wystawiane zaświadczenie usprawiedliwiające nieobecność w pracy na czas pobytu w Centrum, Oddziale Terenowym lub na akcji wyjazdowej!
- otrzymanie wyników badań krwi - najwcześniej następnego dnia po oddaniu krwi!
- ulga podatkowa za oddaną krew jako darowiznę - odliczenie od dochodu przy rozliczeniu PIT
DODATKOWE UPRAWNIENIA
- bezpłatne zaopatrzenie w leki objęte wykazami (leków podstawowych i uzupełniających - według dawnej nomenklatury) do wysokości limitu ceny.
Tytuł Zasłużony Honorowy Dawca Krwi nadawany jest po oddaniu następujących ilości krwi pełnej lub jej składników, odpowiednio przeliczonych.
Tytuł Zasłużony dla Zdrowia Narodu nadawany jest po oddaniu odpowiedniej ilości krwi i jej składników oraz w uznaniu wybitnych zasług na rzecz ratowania ludzkiego życia i zdrowia oraz aktywnej działalności na rzecz krwiodawstwa [Wniosek]
Nazwa odznaki | Ilość oddanej krwi w litrach | |
kobiety | mężczyzni | |
Zasłużony Honorowy Dawca Krwi | 5 | 6 |
Zasłużony Honorowy Dawca Krwi | 10 | 12 |
Zasłużony Honorowy Dawca Krwi | 15 | 18 |
"Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu" oraz ordery i odznaczenia państwowe | 20 | 20 |
Podstawą przeliczania składników krwi jest Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 19 stycznia 2006 r. w sprawie równoważnej ilości innych składników krwi, których oddanie umożliwia dawcy krwi otrzymanie tytułów i odznak honorowych (DZ. U. 21/2006, poz. 163)
1 litr krwi pełnej to:
- 3 litry osocza,
- 2 donacje krwinek płytkowych, pobranych przy użyciu separatora komórkowego,
- 0,5 donacji krwinek białych, pobranych przy użyciu separatora komórkowego,
- 2 jednostki krwinek czerwonych, pobranych przy użyciu separatora komórkowego.
Komunikacja Miejska
Niektóre samorządy lokalne wprowadzają preferencyjne bilety w komunikacji miejskiej dla zasłużonych honorowych dawców krwi. Kryteria przyznawania prawa do ulgowych/bezpłatnych przejazdów są różne w różnych miastach, prosimy o sprawdzanie informacji na stronach przewoźników.
W Poznaniu przejazdy w komunikacji miejskiej są bezpłatne po oddaniu 18 litrów krwi przez mężczyn i 15 litrów przez kobiety - w celu uzyskania uprawnienia i otrzymania legitymacji Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi należy zgłosić się do PCK (ul.Górna Wilda 99 A-B ) z książeczką krwiodawcy oraz zaświadczeniem wystawionym przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa o ilosci oddanej krwi i jej składników. Od 1 lipca 2014 obowiązują nowe zasady - uprawnienia do przejazdów bezpłatnych muszą być wgrane na kartę PEKA (więcej szczegółów).
Krwiodawcy po oddaniu 12 l krwi przez mężczyn i 10 litrów krwi przez kobiety od 16.04.2019r. mogą korzystać z 50% zniżki na przejazdy komunikacją miejską w Poznaniu (więcej szczegółów).
Legitymację Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi wydaje Polski Czerwony Krzyż (PCK) na podstawie zaświadczenia wydanego przez RCKiK o łącznej ilości oddanej krwi i jej składników.
- siedziba Biura: ul. Górna Wilda 99 A-B 61-563 Poznań , tel. 61 835-31-79, poznan@pck.org.pl